Jaký byl ročník 2018

Letos se poprvé konal Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který vznikl spojením festivalů Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy. Jeho průběh byl velmi pozorně sledován odborníky i laickou veřejností, jejichž otázky byly shodné: splní festival očekávání a proklamace pořadatelů? Již nyní můžeme odpovědět, že festival očekávání a svůj cíl naplnil.

Obě výročí, která byla zmiňována, tedy 100. výročí vzniku samostatného Československa a 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka, se prolínala celým festivalem jak v programové, tak interpretační rovině. Připomeňme například společný večer českého vynikajícího varhaníka Pavla Svobody a slovenského pěvce Gustáva Beláčka, který s neskutečnou pokorou zazpíval Dvořákovy Biblické písně, Jazzový podvečer s výjimečným souborem trumpetisty Juraje Bartoše Bratislava Hot Serenaders s milým hostem Milanem Lasicou nebo uvedení, u nás nehrané skladby, představitele slovenské národní hudby Jana Cikkera Variace na slovenskou lidovou píseň. Česko-slovenská vzájemnost byla charakteristická již pro zahajovací koncert festivalu, na němž v podání České filharmonie hrající pod taktovkou Petra Altrichtera, zazněla symfonická báseň V Tatrách Vítězslava Nováka. Tvorba Leoše Janáčka byla uvedena v daleko větší míře i rozmanitosti než v předchozích letech. Za zmínku stojí zejména provedení suity z opery Její pastorkyňa Litevským národním symfonickým orchestrem v čele s jeho šéfdirigentem Modestasem Pitrénasem a uvedení opery Příhody lišky Bystroušky operním souborem Slezského divadla v Opavě v krásném přírodním prostředí amfiteátru Hukvaldské obory. Festival samozřejmě nabídl řadu dalších zajímavých večerů a programů. Svými výkony v sólových recitálech zaujali klavírista Roman Rabinovich, houslista Julian Rachlin nebo varhaník Jeremiah Stephenson. K velkým zážitkům patřil koncert slovinského souboru Ingenium Ensemble, pěvecký galakoncert Adama Plachetky, večer s Cameratou Salzburg či s koncertním provedením Balady pro banditu.

Dojmy celého festivalového týmu jsou tedy veskrze pozitivní, už jen proto, že z 31 večerů byla téměř polovina vyprodaná. Udržet pozornost návštěvníků po dobu 6 týdnů konání festivalu nebylo vždy snadné a i přes drobné chyby snad MHF Leoše Janáčka svým programem a průběhem potvrdil, že se stává významným hudebním festivalem s janáčkovskou tematikou a zajímavým programem v Evropě. Nadále však budeme pracovat především na zlepšení komplexních služeb posluchačům. Následující ročník MHF Leoše Janáčka se bude konat v termínu 28. 5. – 1. 7. 2019. Již teď můžeme přislíbit účast výborných zahraničních symfonických orchestrů, světových umělců a výjimečných komorních souborů.

 

Srdečně za celý tým děkuji všem věrným posluchačům!

 

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka

Fotografie:

Martin Straka
Dalibor Válek
Lukáš Tížek
Svatopluk Lev