07 Led MHF Leoše Janáčka odtajnil program letošního ročníku
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka zve do velkých koncertních síní, ale také do sakrálních prostor, zámku, hornického muzea, rozhlasového studia nebo open air prostor v Hukvaldech. Programová nabídka letošního ročníku uspokojí náročné posluchače i rodiny s dětmi. Festival zahájí 28. 5. Symfonický orchestr Českého rozhlasu a nejmladší zástupce slavné dirigentské rodiny Kristjan Järvi. Po dobu 5 týdnů se v Ostravě, Hukvaldech a dalších 10 okolních městech představí osobnosti, jakými jsou pianista Sergei Babayan, houslisté a houslistka Renaud Capuçon, Milan Paľa, Ivan Ženatý, Isabelle Faust, filharmonici z Toulouse nebo „domácí“ klavírista Tomáš Kačo. Cílem MHF Leoše Janáčka je prezentace nejen Janáčkových děl na co nejvyšší umělecké úrovni a propagace české hudební tvorby. To vše v kontextu vývoje světové hudební kultury.
„Velmi se těším na setkání nejen na svém recitálu, kam jsem zařadil dlouho neprovedenou krásnou sonátu Oskara Nedbala, ale i na dalších koncertech, ze kterých bych rád doporučil vystoupení vynikajícího slovenského houslisty Milana Paľy nebo skvělého francouzského umělce Renauda Capuçona, který provede houslový koncert našeho Antonína Dvořáka. Pokud mi to čas dovolí, nenechám si ujít budapešťský Lisztův komorní orchestr, ani skvělé klavírní trio, v jehož čele stojí mimořádná houslistka Isabelle Faust.“
Ivan Ženatý
prezident MHF Leoše Janáčka
- ZAHAJOVACÍ KONCERT / Letošní festivalový ročník zahájí Prokofjev, Rachmaninov a Janáčkova Sinfonietta – významná díla první poloviny 20. století v interpretaci rezidenčního festivalového orchestru Symfonického orchestru Českého rozhlasu a nejmladšího zástupce slavné dirigentské rodiny Järviů. Kristjan Järvi bude také hostem první festivalové besedy v Centru Pant.
- VOKÁLNĚ-INSTRUMENTÁLNÍ KONCERT / Po čtyřiceti šesti letech se konečně uskuteční odložená ostravská premiéra díla Král David, jehož provedení tehdejší politická reprezentace Ostravy zakázala. Pražský komorní instrumentální ansámbl a Pražský filharmonický sbor doplní umělecký přednes v podání Jaromíra Meduny.
- DEN SLEZSKÝCH VARHAN / Již potřetí se rozezní varhany Slezska, aby připomenuly slavnou hudební historii tohoto regionu. Poprvé navštívíme Polsko a Jaroslav Tůma bude opět zasvěceným průvodcem tohoto výjimečného festivalového projektu.
- JAZZOVÝ PODVEČER / Pro rok 2019 přijal pozvání festivalu na tradiční jazzové odpoledne na Landeku Vilém Spilka, brněnský kytarista a umělecký ředitel JazzFestu Brno, se svým kvartetem. V programu koncertu bude soubor reflektovat i své poslední CD Podvod s jazzovými úpravami notoricky známých písní Honzy Nedvěda.
- KLAVÍRNÍ RECITÁL TOMÁŠE KAČA / Z Ostravy a z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě vyšla a vychází neskutečná řada vynikajících interpretů. Festival je bude postupně připomínat. První z nich je klavírista, skladatel a improvizátor Tomáš Kačo, který z Nového Jičína došel až do Berklee College of Music v Bostonu, aby se jako velmi úspěšný umělec vrátil domů. O své cestě povede dialog s Jiřím Vejvodou v rámci jedné z festivalových besed v Centru Pant.
- SYMFONICKÝ KONCERT – TOULOUSE POPRVÉ V OSTRAVĚ / Konečně v Ostravě přivítáme prestižní Orchestre National du Capitole de Toulouse, jenž si v roce 2019 odbude svoji českou premiéru na dvou koncertech Pražského jara, aby ihned poté zamířil do Ostravy. Navíc s reprezentativním programem a skvělým sólistou Renaudem Capuçonem.
- MIMOŘÁDNÁ POCTA BEETHOVENOVI V INTERPRETACI ISABELLE FAUST TRIO / Tři skvělí sólisté se sešli, aby kompletně provedli autorova klavírní tria. Koncert je festivalová pozvánka k Beethovenovu roku 2020, ale hlavně k neopakovatelnému posluchačskému zážitku.
- KLAVÍRNÍ RECITÁL SEGEIE BABAYANA / Jeden z předních klavíristů současnosti přijíždí po osmi letech opět do Ostravy, aby se představil ve zcela originálním programu.
- FOLKLORNÍ ODPOLEDNE A VEČER / Festival tímto programem připomíná silnou Janáčkovu inspiraci lidovými melodiemi, rytmy, tanci a intonací lidské řeči. Na Janáčkovy Královničky, které zazní v interpretaci souboru Podskalák Troubsko a cimbálové muziky Hájek z Ostopovic, naváže atacca suita Beránci a vlci Mariana Friedla, respektovaného multiinstrumentalisty žijícího v lašských Kozlovicích, vycházející z lidové hudby východní Moravy. Stejnojmenné album bylo oceněno cenou Anděl 2017 v kategorii folk.
- LIDOVÉ BALADY V HUDBĚ / Hudební zpracování lidových balad v dílech našich klasiků je umocněno scénickým provedením, videoartem a mimořádným obsazením sólových pěveckých partů v Kytici Bohuslava Martinů. To vše v neopakovatelné atmosféře stmívající se hukvaldské obory. Taneční složky se ujme legendární soubor Hradišťan.
- SYMFONICKÝ KONCERT ANEB VEČER PŘÍRODNÍCH INSPIRACÍ / Jeden z nejoriginálnějších pianistů současnosti Fazil Say se vrací do Ostravy, aby zahrál sólový part svého výjimečného klavírního koncertu. Finský mistr taktovky Pietari Inkinen pak jistě přesvědčí, že umí nejen Sibelia…
- VÝLET DO RENESANČNÍ EVROPY / Ensaláda – v doslovném překladu „salát“, je typickou španělskou madrigalovou formou, navíc velmi hravou! Famózní dílo španělského renesančního autora Matea Flechy vydal v roce 1581 jeho synovec tiskem v Praze. Posluchačský zážitek z tohoto večera pak ještě umocní umělecký přednes madrigalových textů v podání Valérie Zawadské.
- ZÁVĚREČNÝ KONCERT / Závěr festivalu bude letos patřit výhradně vokálně-instrumentálním skladbám českých autorů. Jubilující Milan Báchorek bude připomenut svou Hukvaldskou poémou, Dvořákův Žalm zazní na festivalu vůbec poprvé a Smetanova Česká píseň po 35 letech.
„Věřím, že si každý z letošní programové nabídky festivalu vybere. Dovolte mi, abych upozornil na klavírní recitál skvělého S. Babayana, přehlídku výjimečných houslistů a houslistky (R. Capuçon, M. Paľa, I. Ženatý, I. Faust), filharmoniky z Toulouse, ale také na koncerty s díly tzv. starých mistrů (K. Ditters, F. X. Richter). Mezi osvědčené a již tradiční akce patří například nedělní matiné s brunchem nebo hudební nocturno, tentokrát ve španělských rytmech.“
Jaromír Javůrek
ředitel MHF Leoše Janáčka
FESTIVAL V DATECH
BĚHEM 32 FESTIVALOVÝCH DNÍ JE V NABÍDCE 34 KONCERTŮ…
7 symfonických koncertů, 5 komorních koncertů, 3 varhanní koncerty v rámci Dne slezských varhan, 2 klavírní recitály, 2 houslové recitály, 2 vokálně instrumentální koncerty a dále pěvecký dvojrecitál, barokní večer, hudební zpracování lidových balad, večer španělské renesance, folklorní odpoledne a večer, španělské hudební nocturno, jazzový podvečer, operní představení, nedělní matiné s brunchem, scénické oratorium, nedělní program pro všechny generace Mladý Janáček a festivalový epilog.
…VE 12 MĚSTECH…
Vedle tradičních koncertních sálů Domu kultury města Ostravy, Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, Národního domu ve Frýdku-Místku nebo Domu kultury Petra Bezruče v Havířově, jsou festivaloví posluchači zváni do Hornického muzea v Landek parku, Vítkovického zámku, hotelu Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně nebo nově do Studia 1 Českého rozhlasu v Ostravě či Centra Pant. Hukvaldy nabídnou mottu hukvaldského hradu, Hukvaldskou oboru a prostory Janáčkovy rodné školy. Milovníci sakrálních prostor budou moci navštívit kostel Nejsvětější Trojice v Bohuslavicích, kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích, kostel sv. Vojtěcha v Mikołówě, evangelický Kristův kostel Ostrava, kostel sv. Václava v Opavě, koncertní síň sv. Ducha v Krnově, kostel sv. Valentina v Příboře nebo Červený kostel v Hlučíně.
…A ZA PESTRÉHO DOPROVODNÉHO PROGRAMU
Koncert oceněných děl Generace a koncert vítězů Mezinárodní interpretační soutěže Pro Bohemia 2019, 2 výstavy, 5 besed s umělci, 1 komponované odpoledne pro všechny generace a 6 divadelních představení Národního divadla moravskoslezského.
PRODEJ VSTUPENEK A PRAKTICKÉ INFORMACE
Vstupenky jsou v prodeji v předprodejní síti Colosseum Ticket a na www.mhflj.cz. Podrobné informace k jednotlivým koncertům a festivalovým novinkám jsou na www.mhflj.cz a na www.facebook.com/mhfleosejanacka/.
Záštitu nad festivalem převzali: ministr kultury České republiky Antonín Staněk, sídelní biskup ostravsko-opavský František Václav Lobkowicz, hejtman moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura a starosta obce Hukvaldy Luděk Bujnošek.
„Řekl mi jednou jeden Němec vzdělaný: ‚Co, vy rostete z lidové písně? To je příznak nekulturnosti!‘ Já jsem se otočil a nechal jsem Němce stát.“
Leoš Janáček
O lidové písni