02 Led Mgr. Jana Andělová-Pletichová
Operní režisérka pochází z olomoucké divadelní rodiny. (Otec byl sólistou opery a matka členkou baletu.) Do Slezského divadla v Opavě přišla v roce 1985 po studiích na JAMU v Brně na post kmenové režisérky. Po osmi letech angažmá spolupracovala s divadlem v Opavě jako hostující režisér. Do pevného angažmá se vrátila po sedmi letech a setrvává v něm dodnes na postu režiséra a dramaturga opery. V roce 2011 byla jmenována zástupcem šéfa opery, od ledna 2012 nejdříve pověřena vedením opery a po několika měsících byla jmenována šéfem opery. Ve vedení opery působila s malou přestávkou do začátku roku 2017. V současnosti je zástupcem šéfa opery.
V prvních letech angažmá v opavském divadle režírovala inscenace Marta, Jakobín, Albert Herink, Norma, Cikánský baron, Netopýr, Vlaštovka a mnoho dalších. Z posledních let jmenujme operní inscenace: Hubička, Oldřich a Boženka, Don Pasqualle, Figarova svatba, Prodaná nevěsta, Faust, Halka, Rusalka, Norma, Švanda dudák, Don Giovanni, Trubadúr, Lucie z Lammermooru, Sestra Angelika, Gianni Schicci, Samson a Dalila, Perníková chaloupka, Nabucco, Lazebník, Madama Butterfly, Cosi fan tutte, Její pastorkyňa, Macbeth, Tosca, Carmen, Attila atd. Operetní inscenace: Vinobraní, Veselá vdova, Loupežník Gasparone, Carevič, Žebravý student, Polská krev, Cirkusová princezna, Tulák, Ohňostroj, Čardášová princezna, Paganini, Giuditta, atd.
Některé z těchto inscenací byly vybrány pro Pražský operní festival – Oldřich a Boženka (Cena Libušky), Norma, Švanda dudák, Lucie z Lammermooru, Samson a Dalila. Opera Norma byla vyvezena na zahraniční turné po Španělsku a sklízela úspěch i v mnohých českých divadlech a v Polsku. Stejně úspěšnou inscenací byla Lucie z Lammermooru, která mimo Prahu byla vyvezena na Maltu a do Polska. Taktéž inscenace jednoaktovek Sestra Angelika a Gianni Schicci byly nominovány na operní festival v Krakově, Její pastorkyňa získala v roce 2015 cenu Libušky na operním festivale v Praze.
Jana Andělová Pletichová vytvořila mnoho inscenací i v dalších divadlech. V Ostravě nastudovala s operním souborem opery Figarova svatba, Čarostřelec, Don Pasqualle, Il Trovatore, Čertova stěna a se souborem operety muzikál Princezna písnička, operetu Guditta a Loupežník Gasparone, v Olomouci inscenace Don Pasqualle, Halka, Paganini, v Liberci – inscenace Veselá vdova, Lucie z Lammermooru, Cikánský baron, Netopýr, Nápoj lásky, v Českých Budějovicích – Poutníci do Mekky (vyvezeno do Rakouska), Perly panny Serafinky, Polská krev, Figarova svatba, Dalibor, v Ústí nad Labem– Trubadúr (vyvezeno do Německa), v Brně – Paní Marjánka, matka pluku či v Banské Bystrici – Prodaná nevěsta, Netopýr, Lazebník sevillský (festival ve Zvoleně), Rusalka (ocenění- Inscenace roku 2014) atd. Umělci z uvedených divadel získali v inscenacích režírovaných Janou Andělovou mnohá ocenění, nominace na cenu Thálie. Jana Andělová má za 32 let režisérské praxe na svém uměleckém kontě přes 110 operních a operetních inscenací, desítky koncertů i uměleckých projektů, promo akcí atd.