02 Led Bratislava Hot Serenaders
Orchestr Bratislava Hot Serenaders patří k jedněm z mála úzce vyprofilovaných hudebních těles na Slovensku, který působí od roku 1992. Orientuje se na tzv. Hot Jazz nebo Sweet and Dance Music – tato hudba přišla z Ameriky do Evropy koncem dvacátých let. Inspirací se pro hudebníky orchestru stala také osobnost zpěváka Františka Krištofa Veselého, jehož popularita vzrostla především v začátcích čtyřicátých let minulého století. Několik Veselého písní je už dlouhodobě neoddělitelnou součástí programu koncertů Bratislavy Hot Serenaders.
Proč se rozhodli hledat inspiraci právě v jazzové hudbě 20. a 30. let? Jejich fascinaci starým jazzem pochopíme tehdy, když si poslechneme starý ragtime, neworleanský styl, dixieland či raný swing, když se obeznámíme se jmény hudebníků jako Bix Beiderbecke, Count Basie, Duke Ellington, Louis Armstrong, Red Nichols, Fred Rich, Frankie Trumbauer či Bing Crosby. Zapomenout bychom neměli ani na výborné orchestry Bennyho Goodmena, Paula Howarda, Jimmyho Doorsyho, Paula Whitemana, R.A. Dvorského a další.
Orchestr pravidelně účinkuje nejen na Slovensku, ale také v zahraničí, kde dosahuje velkých úspěchů. Už roku 1994 získal cenu Sidney d’Or na významném festivalu ve francouzském Saint Raphael.
V létě roku 2015 absolvoval orchestr už svoje druhé turné ve Spojeném království, které si díky mimořádnému úspěchu zopakoval také v červenci roku 2016. Vzpomeňme několik renomovaných festivalů, kterých byl součástí: Whitley Bay (Anglie 2008, 2006, 2004), Bohém Ragtime & Jazz Fesztivál (Maďarsko 2001, 2008), XXV. Československý Jazzový Festival Přerov (Česká republika 2008, 2002), Hořice JazzNights (Česká republika 2008), XI. Festival swingové hudby, Praha (Česká republika 2008), Pražské Jaro (Česká republika 2006), „New Orleans – Visegrád“ First Central-European Swing Festival (Maďarsko 2005), La Plus Grande Cave De Jazz Du Monde (Francie 2004), Salgotarian Jazz Festival (Maďarsko 2004), Breda Jaz Festival (Holandsko 2003) a mnoho dalších. Nejnověji orchestr slaví úspěchy na koncertech v Ruské federaci (Moskva 2009, Petrohrad 2016).
Na kontě má orchestr Bratislava Hot Serenaders několik CD alb – Prvé rendez-vous (1998), Cotton Club Stomp (2003), The Broken Record (2006), Take It Easy (2008) a Lonely Melody (2014). Kromě profilových alb nahrál tři úspěšná alba nazpívané Milanem Lasicou – Ja som optimista (2001), Celý svet sa mračí (2002) a Keď zastal čas (2011). Album Ja som optimista bylo dokonce celé dva měsíce nejprodávanějším CD v konkurenci všech hudebních žánrů a v únoru 2002 mu byla slavnostně udělena zlatá platinová deska. V lednu 2003 poputovala orchestru platinová deska spolu se zlatou za album Celý svet sa mračí. Výběr z obou CD posloužil k natočení prvního slovenského hudebního DVD Milan Lasica & Bratislava Hot Serenaders.
Během dvou divadelních sezón účinkoval orchestr spolu s Lasicou v programu Ja som optimista v bratislavském Studiu L&S. Jeho součástí byly nejen šlágry, které proslavil F.K. Veselý, ale taktéž povídání z dob staré Bratislavy.
V roce 2006 orchestr v rámci letního festivalu Viva musica! v Bratislavě úspěšně odpremiéroval originální jazzovou verzi světoznámého díla George Gershwina Rhapsody In Blue (Rapsodie v modrém). Toto dílo má jako jediný orchestr svého druhu v Evropě i nadále ve svém stálém repertoáru.
Nahrávky orchestru Bratislava Hot Serenaders zazněly také v úspěšných divadelních představeních a muzikálech jako Niekto to rád horúce (režie M. Lasica), Piano Revue (režie J. Nvôta ml.) či Garderobier (režie M. Polák). Hudbu nahrál taktéž k operetě Pod cudzou vlajkou (r. R. Ballek) či k divadelní hře Radošinského naivného divadla Niekto to rád slovenské (r. S. Štepka).