KLAVÍRNÍ KVARTET JOSEFA SUKA

„To, co hned uchvátilo porotu mezinárodní soutěže „Premio Trio di Trieste“ 2013 byla perfektní shoda ve všech hudebních aspektech hry souboru „Ensemble Taras“, nyní „Klavírní kvarteto Josefa Suka“ a jeho dobře vyváženého smyčcového zvuku ve vztahu ke hlasu klavírnímu. Klavírní kvarteto Josefa Suka je přesně ten soubor, který si můžeme představit v souvislosti se slovním spojením „Komorní Hudba“: je to přesně to, co naše soutěž hledá v každém ročníku!

Jen velmi zřídka můžeme slyšet hrát smyčce takovým brilantním, bohatým a technicky dokonalým způsobem. Navíc klavíristovo originální pojetí komorní hudby (nikdy bez nápaditosti, vždy hledající vhodné zabarvení pro každou hudební stránku) společně se všemi kvality smyčcových hráčů, dává duši a nový život do každé hudební fráze a neustále tak udržuje pozornost publika.

Při pohledu do budoucna si myslím, že Klavírní kvarteto Josefa Suka bude mít jistě díky své technické přípravě i hudební tvůrčí originalitě veliký úspěch!“

(PROF.SSA FEDRA FLORIT. UMĚLECKÁ ŘEDITELKA SOUTĚŽE „PREMIO TRIO DI TRIESTE“ A ČLENKA POROTY ROČNÍKU 2013)

Klavírní kvarteto Josefa Suka je pojmenováno podle houslisty Josefa Suka (1929–2011), jedné z největších osobností houslové generace 20. století, vnuka skladatele Josefa Suka a pravnuka Antonína Dvořáka. Poctu nést název po tak významném českém umělci inicioval souboru Český spolek pro komorní hudbu s laskavým svolením manželky Josefa Suka, paní Marie Sukové.

Klavírní kvarteto Josefa Suka navazuje na bohatou tradici českých komorních souborů, především pak slavného Sukova tria. Členové Klavírního kvarteta Josefa Suka jsou žáky významných českých hudebních osobností. Houslista Radim Kresta studoval u prof. Bohumila Kotmela, jedné z nejvýraznějších českých pedagogických osobností a prof. Václava Snítila, významného českého sólisty a dlouholetého člena Vlachova kvarteta a Českého noneta. V rámci stáže v zahraničí absolvoval lekce u prof. Valerie Gradowa v Mannheimu a prof. Emi Ohi Resnick v Amsterdamu. Violistka Eva Krestová (rozená Karová), dříve členka Pavel Haas Quartet na pozici druhých houslí, je žačkou prof. Rudolfa Šťastného, dlouholetého primária Moravského kvarteta a prof. Jindřicha Pazdery, primária Stamitzova kvarteta. Violoncellista Václav Petr je žákem významných českých violoncellových pedagogů Martina a Mirko Škampy a koncertních umělců prof. Daniela Veise, dlouholetého člena Dvořákova klavírního tria, nyní člena Rosamunde Trio a prof. Michala Kaňky, vynikajícího českého sólisty a taktéž člena Pražákova kvarteta. Ze zahraničních osobností Václava Petra nejvíce pedagogicky ovlivnil prof. Wolfgang Boettcher, dlouholetý solo-cellista Berlínských filharmoniků. Klavírista Václav Mácha je žákem prof. Jana Tůmy a prof. Ivana Moravce, jednoho z nejvýznamnějších českých klavíristů 20. století. Stěžejním zahraničním pedagogem pro Václava Máchu byl prof. Karl Heinz Kammerling.

Soubor byl založen houslistou Radimem Krestou v r. 2007 původně ve složení klavírního tria pod názvem „Taras Piano Trio“. V tomto obsazení dosáhl soubor řady ocenění na mezinárodních soutěžích: J. Brahms Wettbewerb 2007 – 1.cena, Premio Rovere d’Oro 2008 – 1.cena a Val Tidone Music Competitions 2010 – 1.cena. Od druhé poloviny r. 2012 hrál ansámbl pod názvem „Ensemble Taras“ v obsazení klavírního kvarteta. V roce 2013 dosáhl soubor vynikajícího výsledku v podobě dvou vítězství na mezinárodních soutěžích – v květnu 2013 na Concorso Salieri-Zinetti ve Veroně – 1.cena a v září 2013 na jedné z nejprestižnějších tohoto oboru “ACM Premio Trio di Trieste” – 1.cena. Kvarteto se stává také nositelem prestižní ceny Českého spolku pro komorní hudbu pro nejlepší český komorní soubor roku 2014. Díky těmto úspěchům získal ansámbl možnost koncertovat na mnoha významných světových pódiích a také natočit své debutové CD a DVD pro “Limen music and arts – Milan“ s hudbou G. Faurého (Klavírní kvartet op.15) a J. Brahmse (Klavírní kvartet op. 60) a CD pro “Azzura Music” s hudbou G. Mahlera a J. Brahmse (Klavírní kvartet op. 25). Pod názvem „Klavírní kvarteto Josefa Suka“ vystupuje soubor od roku 2014. Repertoár souboru zahrnuje stěžejní díla od klasicismu po současnost, těžištěm jsou pak díla Johannesa Brahmse, Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Bohuslava Martinů, významná díla 20. století a díla soudobá. Kvarteto pravidelně premiéruje skladby, které mu věnovali významní skladatelé jako Jean-Luc Darbelay, Max E. Keller, Matteo D´Amico, Marta Jiráčková nebo Jiří Gemrot. Na svých koncertech vystupuje soubor i v jiných formacích, např. v obsazení klavírního tria, nebo smyčcového tria (pod názvem Josef Suk Trio). Jak říkají jeho členové „Klavírní kvarteto je pro nás ideální formací. Skýtá řadu možností a vyžití pro milovníka komorní hudby. Skrývá v sobě potenciál nejrůznějších komorních formací od dua, smyčcového či klavírního tria, obsazení klavírního kvarteta dokáže taktéž nahradit snad celý orchestr a některá díla tohoto obsazení jsou skutečnými symfoniemi.“