PRÁVĚ UKONČENÝ ROČNÍK MHF LEOŠE JANÁČKA DOKÁZAL, ŽE NA HUKVALDY PATŘÍ

Letošní ročník MHF Leoše Janáčka začal v Ostravě 28. května, probíhal po dobu 5 týdnů a poslední koncerty proběhly právě v Hukvaldech na přelomu června a července. Motta Hradu Hukvaldy a Hukvaldská obora nabídly festivalovým divákům jedinečnou atmosféru pod širým nebem. Programová nabídka čítala na 12 koncertů a 2 doprovodné programy. Závěrečný koncert festivalu se odehrál, stejně jako loni, v Hukvaldech a další ročníky jsou dramaturgicky stavěny právě tak, aby závěr patřil Hukvaldům. O definitivní zakončení MHF Leoše Janáčka se postaral již tradiční festivalový epilog v parku biskupského zámku. Hukvaldy vždy byly a nadále budou neodmyslitelnou součástí festivalu a letošní ročník potenciál Hukvald do budoucích let jen podtrhl.

Již 7. června se konalo první festivalové představení v Hukvaldech. Po 140 letech byla Ensemblem Damian s vynikajícími sólisty a s uměleckým vedoucím, skladatelem, dirigentem, výtvarníkem a režisérem v jedné osobě, Tomášem Hanzlíkem obnoveno scénické oratorium slavného skladatele 18. století Karla Ditterse „Il Tribunale de Giove“. Kulisy Hradu Hukvaldy, posluchači zcela zaplněná motta, hvězdná obloha společně s dobovými kostýmy a vtipnou režií dodaly představení skutečně festivalový ráz.

Stejný prostor zaplnila španělská hudba v podání kytaristy Petra Víta, který se právě na „španělskou kytaru“ celou svou uměleckou dráhu specializuje, a španělským temperamentem nešetřící sopranistka Andrea Široká. Pomyslnou cestu do Španělska absolvovali také návštěvníci koncertu 22. června, kdy přes mírný deštík, který ale brzy ustal, mohli slyšet skvělý výkon souboru Czech Ensemble Baroque Quintet a jeho hostů včele s Valérií Zawadskou, která svým jedinečným hlasem a osobitým přednesem přiblížila obsah renesančních madrigalů.

Nabitý hukvaldský festivalový víkend prožili zájemci, diváci a posluchači v sobotu 15. a v neděli 16. června. Soubor Podskalák z Troubska se nenechal odradit ani slunečním žárem ani nepochopitelně malou účastí diváků a provedl pásmo písní a tanců pod názvem Královničky naprosto skvěle, navíc v nádherných moravských krojích. To Marian Friedl a jeho spojené folklórní, folkové a jazzové soubory především z nedalekých Kozlovic si již mohly libovat, protože sluníčko již nepálilo a také posluchači zaplnili velkou část hlediště amfiteátru a vydrželi v něm až dlouho po setmění. Následující neděle nabídla procházku od brány obory až k bráně hradu s Jaromírem Javůrkem, který přiblížil zájemcům jak život, tak dílo Leoše Janáčka. Především děti v doprovodu rodičů se zúčastnily akce „Liška Bystrouška očima dětí i dospělých“. Ta byla v rukou pedagogů Základní školy Leoše Janáčka v Hukvaldech – Sklenově.   Nejlepší práce si pak mohli prohlédnout návštěvníci hukvaldského informačního centra, které je umístěno ve skladatelově rodné škole. Projekt „Mladý Janáček“ pak pokračoval skvělým provedením autorových Říkadel v hradní mottě v energickém a svěžím provedení studentů Janáčkovy konzervatoře v Ostravě v nápaditém nastudování režiséra Davida Kříže. Víkend vyvrcholil programem „Roztančená Evropa“. Petr Vronský skvěle vedl Ostrava Youth Orchestra složený ze studentů Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě. Byl to bohatý a úspěšný hukvaldský víkend!

Zcela mimořádným projektem letošního festivalu bylo scénické provedení Kytice Bohuslava Martinů. Technicky velmi náročné provedení (ozvučení sólistů, sboru, orchestru, osvětlení, zadní projekce, speciální baletizol pro tanečníky apod.) pořádně prověřil schopnosti a um pořadatelů. Výsledek ale stál za to a opět velmi hezky zaplněné hlediště amfiteátru výkon všech účinkujících po zásluze ocenilo.

Závěrečný festivalový víkend a vůbec: závěr festivalu již tradičně patřil Hukvaldům. Po pátečním milém koncertě Sedláčkova kvarteta následovala původní verze Smetanovy prodané nevěsty, jež proběhla díky nasazení sólistů, sboru a orchestru opery Slezského divadla v Opavě v krásné atmosféře. Velké festivalové finále přivedlo na pódium amfiteátru Hukvaldské obory přes dvě stě účinkujících. Ti provedli skladby A. Dvořáka a B. Smetany a jubilujícího doyena slezských skladatelů, rodáka ze Staříče Milana Báchorka. Jeho Hukvaldská poema byla poctou jak L. Janáčkovi, tak krásné hukvaldské přírodě.

O skutečnou a vpravdě mimořádnou tečku za letošním festivalem se postaralo dechové kvinteto Litevského národního symfonického orchestru z Vilnjusu: Philharmonic Winds LT. Jeho provedení jak skladby V. Trojana tak sextetu Mládí L. Janáčka bylo výjimečné.

„Letošní ročník MHF Leoše Janáčka plně potvrdil správnost cesty, kterou se festival před rokem vydal, prověřil možnosti a schopnosti pořadatelů, kterým zároveň ukázal některé z dalších možností využití genia loci Hukvald. Štěstěna přála i co se počasí týkalo, a tak mnozí návštěvníci koncertů a představení si kupovali vstupenky těsně před začátky jednotlivých akcí. Hukvaldy tedy několik týdnů žily Janáčkem a (nejen) jeho hudbou a určitě tomu tak bude i v roce 2020. Úspěšnost této cesty a hukvaldských koncertů a představení není samozřejmostí a výrazně se na ní podílí vedení obce Hukvaldy v čele se starostou Mgr. Luďkem Bujnoškem a místostarostkou Ing. Ivanou Hrčkovou. Dále ředitelka Základní školy Leoše Janáčka Mgr. Alena Lévová s manželem Svatoplukem Lévem a další občané Hukvald, za něž bych jmenoval především oborníka pana Milana Koutného. Všem patří velký festivalový dík. Přípravy Janáčkova festivalu v roce 2020 jsou již v plném proudu a v programu hrají Hukvaldy logicky velmi významnou roli. Nebude opět chybět folklórní program vycházející z Janáčkových tradic, operní představení či oblíbené nokturno. Z mnoha jmen skvělých účinkujících prozradím, pod nemalým nátlakem, jen Ivu Bittovou, Juru Pavlicu a Kozlovického Valašského vojvodu.“

 

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka